Pszczelarze hodują pszczoły w rozmaitych typach uli, które różnią się od siebie przede wszystkim wymiarami. Jednym z najważniejszych elementów konstrukcji jest korpus mieszczący ramki do uli odpowiednio dostosowane do jego gabarytów. To właśnie w te części składowe wprawiana jest węza, czyli woskowy plaster z wytłoczonymi dnami komórek pszczelich. Na nim pszczoły budują komory, w których magazynują miód oraz wychowują kolejne pokolenia robotnic. Ramki do uli wykorzystywane są również do utrzymania stabilności plastrów. W tym celu zostają dodatkowo zadrutowane.
Solidna ramka do ula wielkopolskiego
Rodzaj ramki pszczelej i jej wymiary dostosowane są do konkretnego typu ula. Dzięki temu umożliwiają zachowanie odpowiednich odstępów między plastrami, a także manewrowanie nimi oraz pomiędzy rodzinami. Ramka wielkopolska plastikowa występuje w dwóch rozmiarach – nadstawkowym i gniazdowym. Pierwszy typ to tzw. półramka, ponieważ liczy połowę rozmiaru standardowej ramki gniazdowej. Przeznaczona jest na miód z uwagi na to, że szybciej się zapełnia i umożliwia większe zbiory krupca. Z kolei w gniazdowej ramce do ula znajduje się czerw, a w zimie wiąże się tam kłąb pszczół. Obecnie w pszczelarstwie stosuje się ramki szeroko-niskie oraz wąsko-wysokie.
Ramka wielkopolska plastikowa stosowana w wielu nowoczesnych pasiekach
W budowie ula nawet najmniejszy detal ma znaczenie, dlatego każdy element należy dokładnie dopasować, aby ułatwić pszczołom pracę i codzienne funkcjonowanie. Dzięki temu odpowiednio dobrana ramka wielkopolska plastikowa sprawia, że owady są w stanie prawidłowo budować plastry. W przypadku transportu rodzin ich rozmiar również ma kluczowe znaczenie, ponieważ musi pasować do konkretnego typu ula. Ponadto jeśli aktualne ulegną zniszczeniu, to warto znać wymiary ramki do ula w celu wymiany tego elementu na nowy. Dodatkowo według pszczelarzy zima jest odpowiednią porą na pracę z ramkami oraz wtapianie w nie węzy.