Styczeń - przerwa urlopowa dla pszczelarzy czy czas wzmożonej czujności? Wolnego czasu w tym miesiącu jest zdecydowanie więcej, natomiast zdecydowanie nie można go nazwać “urlopem”. Zima jest bardzo trudnym okresem dla pszczół, kiedy to dzielnie walczą o przetrwanie – niestety z różnymi skutkami, gdyż nie każda rodzina przetrwa. Można im w tym pomóc, wystarczy wiedzieć, jakie prace powinno się wykonywać w poszczególnych miesiącach i czego się wystrzegać. Jeśli chcesz wiedzieć, jakie prace powinni wykonywać pszczelarze w styczniu, czyli w środku okresu zimowli, to zapoznaj się z artykułem!
Co robią pszczoły w styczniu a co powinieneś robić Ty?
Skupione są w kłębie, gdzie starają się zachować ciepło. W jego centrum znajduje się matka, gdyż w centrum panuje optymalna temperatura, odpowiednia do przetrwania. Zachodzi zjawisko zwane pulsowaniem kłębu, kiedy to co jakiś czas owady znajdujące się po zewnętrznej stronie kłębu zamieniają się miejscami z tymi, które znajdują się w centrum. Dzięki temu każdy z nich ma szansę się ogrzać. Ty w tym czasie powinieneś przede wszystkim zapewnić im spokój. Przede wszystkim należy ograniczyć wszelkie hałasy, związane na przykład z porządkowaniem przestrzeni (odśnieżanie, cięcie drewna). Nie zbliżać się, jeśli nie jest to koniecznie, nie doglądać, nie osłuchiwać, ponieważ nie ma to żadnego sensu – i tak już nic nie możesz zrobić. Nie dokładaj pokarmu, aby już nie pobudzać pszczół. Paradoksalnie, im więcej pokarmu dostaną, tym więcej zaczną go zużywać, gdyż ich zapotrzebowanie na energię stanie się większe.
Twoje jedyne zadania do wykonania przy ulach w styczniu to:
-sprawdzenie czy ule stoją stabilnie na swoich konstrukcjach i nie zostaną przewrócone przez wiatr,
-sprawdzenie czy daszki są szczelne,
-kiedy opady śniegu są intensywne, sprawdzenie czy przez wylotki uli przechodzi powietrze (wylotki powinny być otwarte; przez warstwę śniegu i tak powietrze dochodzi do ula, natomiast problem pojawia się, gdy zaczyna przymarzać; jeśli będzie tam lód lekko je odchyl; jeśli zasłaniają je martwe pszczoły, należy je usunąć),
-sprawdzenie czy nie ma szczelin, przez które mogą dostać się myszy i szczury; pilnowanie, czy są porozkładane trutki,
-kontrolowanie, czy dookoła pasieki nie chodzą zwierzęta, które zakłócają spokój (ptaki, sarny, dziki, itp.). Szczególnie złośliwe mogą być dzięcioły, które próbują dostać się do uli. Aby uniemożliwić im zniszczenie konstrukcji, nałóż na nią siatkę lub firankę i zabezpiecz ją na dole czymś ciężkim, na przykład cegłami lub kamieniami.
Dodatkowe zajęcia pszczelarza na początku roku
Jak widzisz, nie ma zbyt dużo do zrobienia, mimo że te kilka zadań ma bardzo duże znaczenie. Kiedy już się z nimi uporasz, możesz zająć się na przykład remontem uli. Zalecamy na przykład wyczyścić stare ramki ze starej woszczyny (możesz ją przetopić) i zdezynfekować je.
Styczeń to idealny czas na dokształcanie się! Zimą organizowane są różne szkolenia, konferencje i spotkania dla pszczelarzy. Skorzystaj z nich, aby podzielić się doświadczeniem od kolegów po fachu i zasięgnąć nowej, przydatnej wiedzy.
Planujesz powiększenie pasieki? Być może zimą warto dobrze zorientować się w temacie dofinansowań. Zaplanuj rozwój, zgłoś się w odpowiednie miejsca, poczyń niezbędne zakupy, aby wiosną być w pełni gotowym na nowe wyzwania w pasiece.
Nie zapominajmy również o pozyskaniu profitów z Twoich plonów, czyli o sprzedaży miodu! Nie tylko styczeń, ale i cała zima, a nawet i jesień to sezon miodowy, kiedy to każdy szuka tego złotego produktu i to w dobrej jakości, żeby dodawać go do herbaty czy świątecznych wypieków. Skup się na dobrym marketingu i rozprowadzaniu miodu po okolicach. Pamiętaj, że najlepszy marketing to poczta pantoflowa, ale warto też spróbować swoich sił w Internecie. Sprzedaż online w ostatnim czasie stała się niesamowicie popularna i możesz wiele dzięki niej zyskać. Oprócz miodu uznanie zyskują inne wyroby pszczele, na przykład świece z wosku pszczelego.
Już wiesz, czym jako pszczelarz możesz zająć się w styczniu, kiedy to pszczoły zimują. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki okażą się przydatne!
powrót