close icon

Zaloguj się

MAM JUŻ KONTO W SKLEPIE

adres e-mail
hasło


Nie pamiętasz hasła?

Zarejestruj się

CHCĘ ZOSTAĆ UŻYTKOWNIKIEM SKLEPU
Aby zarejestrować się, wypełnij następujący formularz. Zapamiętamy wprowadzone dane, aby ułatwić Ci zakupy przez stronę internetową.
Imię *
Nazwisko *
Adres e-mail *
Hasło *
Powtórz hasło *
Przepisz kod z obrazka *
* Oświadczam, że zapoznałem się regulaminem i akceptuję jego warunki

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych oraz komunikację za pośrednictwem poczty elektronicznej w celach związanych z realizacją zamówień, zgodnie z "Ustawą o Ochronie danych Osobowych" z dnia 29.08.1997r (Dz. Ust. Nr 133 poz. 883)
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznejZima w pasiece - co może zagrażać zimującym pszczołom

Nawet pszczelarz-amator na pewno czuje to w kościach, że “zima zła” jest okresem w pasiece, którego należy się obawiać i do którego należy dobrze się przygotować. Jednak czy wiesz, co jest tego powodem, oprócz niskiej temperatury? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, co może zagrażać zimującym pszczołom i jak temu zapobiegać.

Zimowla pszczół - kiedy spokój w pasiece to podstawa

Zacznijmy od tego, że to dość specyficzny okres w roku. Należy w tym trudnym czasie zwyczajnie dać owadom spokój i zapewnić ciszę. Nie zaglądać do nich, nie osłuchiwać, a najlepiej w ogóle nie zbliżać się do uli. Należy ograniczać wszelkie hałasy w pobliżu pasieki, takie jak odgłosy przerzucanego węgla, rąbania drewna, odśnieżania czy przejeżdżania pojazdów. Dobrze byłoby też zapezpieczyć pasiekę przed przedostawaniem się do niej psów i dzikich zwierząt. Pszczoły zimują skupione w kłębie, a poruszone hałasem zaczynają tracić więcej energii i zużywać więcej pokarmu. Rozluźniają kłąb, w ten sposób umożliwiając gromadzenie się niebezpiecznej dla roju wilgoci.

Ochrona pasieki przed warunkami atmosferycznymi

Naturalnie, w okresie zimowym pogoda nas nie rozpieszcza, a dla pszczół rozpoczyna się prawdziwa walka o przetrwanie. Nigdy nie wiadomo, ile z nich przeżyje i jak bardzo bartnik może okazać się stratny. Dlatego przed zimowlą niezbędne jest wykonanie przeglądu uli. Trzeba ochronić je przed mrozem, wiatrem i przemoknięciem. Należy upewnić się, że są dobrze ocieplone, szczelne i osłonione przed przeciągami, ale z zachowaniem optymalnego przepływu powietrza. Ule można ochronić przed wiatrem na przykład poprzez posadzenie żywopłotu czy postawienie parkanu.

Zapasy dla pszczół

Dokonując ostatniego przeglądu uli jesienią, potraktuj każdą rodzinę w indywidualny sposób. Jak już kwestia zabezpieczenia ula przed warunkami atmosferycznymi jest załatwiona, powinieneś ocenić siłę rodziny i dostosować do niej ilość pokarmu. Nie przekraczaj ustalonej ilości, bo jeśli będziesz dostarczać pokarm tak długo, jak pszczoły będą go pobierać, to mogą go nagromadzić za dużo - nadmiernie zalać plastry. Będzie to dla nich kolejnym utrudnieniem, a nie ułatwieniem w tym czasie. Z drugiej strony, dokarmianie owadów podczas zimowania niewielkimi ilościami pokarmu też nie zda egzaminu. Nie będą go odkładać jako zapasy, tylko wykorzystają jako paliwo do zwiększenia energii, a więc dalszego zużywania pokarmu. To błędne koło, którego należy uniknąć. Jeśli nie dostarczysz odpowiedniej ilości pokarmu jesienią, to później niestety już nic nie będzie dało się zrobić.

Myszy i inne gryzonie w pasiece

Po hałasie, mrozie oraz głodzie, kolejnym zagrożeniem dla pszczół podczas zimowli są szkodniki. Myszy grasujące na otwartych przestrzeniach chętnie poszukują pokarmu i schronienia. Potrafią spowodować wiele zniszczeń, więc koniecznie trzeba na nie uważać. Przede wszystkim, trzeba odciąć im drogę do ula; zabezpiecz wylotki zmniejszać otwory do 7-8 milimetrów. Najlepszym wyjściem jest też oczywiście naturalny wróg myszy – kot, jednak nie zawsze mieszka w pobliżu pasieki. Wówczas jedyny sposób na gryzonie to pułapki i ewentualnie trutki wyłożone w ulach, jeśli tylko ich budowa i rozmiar na to pozwalają. Wykładając trutkę dookoła ula możesz zaszkodzić innym zwierzętom (na przykład ptakom i kotom), więc sugerujemy rezygnację z takiego zabiegu. Zabezpiecz się przed gryzoniami już na początku zimowli; myszy bowiem rozmnażają się bardzo szybko i trudno będzie się ich pozbyć.

Warroza - najgroźniejsza choroba

Upewnij się, że pozostawiając pszczoły na zimowanie żadne z nich nie są zarażone warrozą. Nawet niewielka, odsetkowa ilość zarażonych owadów może przez te kilka miesięcy doprowadzić do istnego spustoszenia. Pasożyt bardzo mocno osłabia owady, więc stają się podatne na inne choroby. Leczenie warrozy w pasiekach zazwyczaj planowane jest na wczesną wiosnę i wczesną jesień. W tym czasie powinieneś szczególnie przyłożyć się do tego zadania, aby nie mieć czego żałować, kiedy znów wyjdzie słońce i zakwitną kwiaty.

Jak widzisz, przed zimującymi pszczołami stoi szeroki wachlarz zagrożeń. Aby je zwalczyć i nie być stratnym na wiosnę, skorzystaj z naszych wskazówek!

Dane kontaktowe


PPHU PLAST-PRODUKT
Jerzy Wyrobek


ul. Trzciniec 8A
32-626 Jawiszowice


ulewyrobek@gmail.com


tel.: 507 053 975