close icon

Zaloguj się

MAM JUŻ KONTO W SKLEPIE

adres e-mail
hasło


Nie pamiętasz hasła?

Zarejestruj się

CHCĘ ZOSTAĆ UŻYTKOWNIKIEM SKLEPU
Aby zarejestrować się, wypełnij następujący formularz. Zapamiętamy wprowadzone dane, aby ułatwić Ci zakupy przez stronę internetową.
Imię *
Nazwisko *
Adres e-mail *
Hasło *
Powtórz hasło *
Przepisz kod z obrazka *
* Oświadczam, że zapoznałem się regulaminem i akceptuję jego warunki

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych oraz komunikację za pośrednictwem poczty elektronicznej w celach związanych z realizacją zamówień, zgodnie z "Ustawą o Ochronie danych Osobowych" z dnia 29.08.1997r (Dz. Ust. Nr 133 poz. 883)
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznejZasady organizacji pasieki

Zagłębiając się w temat dotyczący hodowli pszczół należy zwrócić uwagę na wiele rzeczy, aby uniknąć nieprawidłowości, które zakłócą jej bezproblemowe i efektywne funkcjonowanie. Tak samo, jak na innym gospodarstwie, na pasiecznym należy przestrzegać pewnych zasad organizacji oraz ustalić sobie plan działania, założenia do spełnienia i wybrać najlepsze metody pracy. Nawet jeśli Twoja pasieka nie będzie zbyt duża, możesz prowadzić ją w profesjonalny sposób, co zapewni jej optymalną produktywność.

Higiena w pasiece

Jedną z podstawowych zasad organizacji jest higiena pracy oraz regularne sprawdzanie stanu całej hodowli. Pszczoły mogą zarazić się chorobami zakaźnymi, takimi jak zgnilec złośliwy lub kiślica, które mogą szerzyć spustoszenie wśród ich rodzin narażając Cię na duże straty. Zadbaj o odpowiednią higienę nie tylko poprzez odkażanie wszelkich sprzętów i narzędzi, ale również korzystając z czystego kombinezonu, myjąc ręce i dezynfekując powierzchnie. Pamiętaj również o usunięciu uli, które nie są zasiedlone oraz tych, w których znajdują się stare plastry oraz zniszczone elementy. Uważaj również na te, które są pokryte pleśnią lub zajęte przez motylicę woskową.

Zagospodarowanie terenu pod hodowlę pszczół

Do najważniejszych zasad organizacji pasieki należy również odpowiednie przygotowanie oraz zagospodarowanie przestrzeni. Powinna zostać umieszczona na suchym terenie, najlepiej pokrytym trawą. Ule muszą być ustawione w odpowiedniej odległości od siebie, a ziemia przed nimi pokryta piaskiem bądź betonem. Warto również zadbać o ich ochronę przed działaniem słońca w godzinach największego nasłonecznienia. Natomiast w czasie zimowli gniazda powinny być ocieplone, równocześnie pozostając dobrze wentylowane.

Przegląd uli

Każdego przedwiośnia, kiedy nadchodzi czas pierwszego oblotu pszczół, dokonaj przeglądu uli w hodowli. Dzięki temu rozeznasz się w tym, co należy zrobić przed rozpoczęciem sezonu. Sprawdź poziom wentylacji oraz ocieplenia gniazd i określ, czy ich rozmiar jest dostosowany do tego, jak silna jest dana rodzina. Uzupełnij również zapasy w gniazdach, jeśli są niewystarczające (z zastosowaniem syropu cukrowego).

Przestrzegając powyższych najważniejszych zasad dotyczących organizacji pasieki z pewnością łatwiej Ci będzie - jako pszczelarzowi - osiągnąć ustalone cele i należycie dbać o Twoją hodowlę.

Dane kontaktowe


PPHU PLAST-PRODUKT
Jerzy Wyrobek


ul. Trzciniec 8A
32-626 Jawiszowice


ulewyrobek@gmail.com


tel.: 507 053 975