close icon

Zaloguj się

MAM JUŻ KONTO W SKLEPIE

adres e-mail
hasło


Nie pamiętasz hasła?

Zarejestruj się

CHCĘ ZOSTAĆ UŻYTKOWNIKIEM SKLEPU
Aby zarejestrować się, wypełnij następujący formularz. Zapamiętamy wprowadzone dane, aby ułatwić Ci zakupy przez stronę internetową.
Imię *
Nazwisko *
Adres e-mail *
Hasło *
Powtórz hasło *
Przepisz kod z obrazka *
* Oświadczam, że zapoznałem się regulaminem i akceptuję jego warunki

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych oraz komunikację za pośrednictwem poczty elektronicznej w celach związanych z realizacją zamówień, zgodnie z "Ustawą o Ochronie danych Osobowych" z dnia 29.08.1997r (Dz. Ust. Nr 133 poz. 883)
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznej



Zalety i wady ula wielkopolskiego

Budowa ula wielkopolskiego

Spośród wszystkich modeli używanych przez polskich pszczelarzy to właśnie ul wielkopolski cieszy się największą popularnością. Prosta konstrukcja tego modelu została zaprojektowana przez Wiktora Widerę w latach 20. XX wieku. Składa się ona z:
- podstawek, na których ustawiona jest całość,
- zapewniającej cyrkulację powietrza osiatkowanej dennicy,
- korpusu gniazdowego, czyli głównego elementu ulu, w którym mieści się gniazdo pszczelej rodziny,
- nadstawki, w której pszczoły składają miód,
- daszku stanowiącego ochronę przed czynnikami atmosferycznymi.

Ważnymi elementami są także listewki powałkowe, wkładka wylotowa oraz płyta izolacyjna, która chroni korpus gniazdowy od góry. Trzeba jednak pamiętać, że ul wymaga izolacji z każdej strony. Do ochrony ścian oraz dennicy można użyć na przykład styropianu o grubości 20 mm.

Wyróżniamy dwa typy ula wielkopolskiego: leżak i stojak. Głównymi czynnikami, które powinny decydować o wyborze modelu, powinny być doświadczenie pszczelarza oraz wielkość jego pasieki.

 

Stojaki i leżaki: wady i zalety

Leżaki rozbudowuje się poprzez dostawianie kolejnych ramek z boku, dzięki czemu gniazdo i miodnia są obok siebie. Taki sposób poszerzania pasieki sprawia, że pszczelarz ma dostęp do każdej ramki, co znacząco ułatwia przeglądy roju. Leżaki są również prostsze i lżejsze niż stojaki, poleca się je zatem osobom nie mającym dużego doświadczenia w branży oraz tym, którzy mają mniejsze pasieki.

Obsługa stojaka jest trudniejsza i bardziej czasochłonna. Jest on rozbudowywany w pionie – od pszczelarza wymaga się zatem nie tylko większego doświadczenia, ale również siły fizycznej. Stojak sprawdza się jednak w przypadku gospodarki wędrownej, gdyż nie ma konieczności przewożenia całej konstrukcji. Poza tym, proces miodobrania jest znacznie łatwiejszy w stojakach niż w innych typach – część, w której gromadzony jest miód można bowiem łatwo oddzielić od korpusu gniazdowego. Należy również pamiętać o tym, że ule wielkopolskie typu stojak zapewniają znacznie większą pojemność.

Do uli wielkopolskich – niezależnie od typu – wymagana jest większa ilości ramek niż w innych modelach, co przekłada się na bardziej skomplikowaną i czasochłonną obsługę. Ponadto, nie stosuje się w nich przegród, przez co nie można trzymać w jednym ulu dwóch pszczelich rodzin. To, co dla jednych jest wadą, dla drugim może być zaletą – trzymana tam rodzina może być bowiem duża.

Niewątpliwą zaletą ula wielkopolskiego jest również jego popularność – jest nie tylko łatwo dostępny, ale i stosunkowo tani.


Dane kontaktowe


PPHU PLAST-PRODUKT
Jerzy Wyrobek


ul. Trzciniec 8A
32-626 Jawiszowice


ulewyrobek@gmail.com


tel.: 507 053 975