close icon

Zaloguj się

MAM JUŻ KONTO W SKLEPIE

adres e-mail
hasło


Nie pamiętasz hasła?

Zarejestruj się

CHCĘ ZOSTAĆ UŻYTKOWNIKIEM SKLEPU
Aby zarejestrować się, wypełnij następujący formularz. Zapamiętamy wprowadzone dane, aby ułatwić Ci zakupy przez stronę internetową.
Imię *
Nazwisko *
Adres e-mail *
Hasło *
Powtórz hasło *
Przepisz kod z obrazka *
* Oświadczam, że zapoznałem się regulaminem i akceptuję jego warunki

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych oraz komunikację za pośrednictwem poczty elektronicznej w celach związanych z realizacją zamówień, zgodnie z "Ustawą o Ochronie danych Osobowych" z dnia 29.08.1997r (Dz. Ust. Nr 133 poz. 883)
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznejWarunki prawne hodowli pszczół

Decydując się na założenie pasieki, z pewnością zastanawiasz się czy zostały stworzone jakieś konkretne ograniczenia oraz nakazy w prawie, których powinieneś przestrzegać. Nie ma jednak jednoznacznie określonych warunków prawnych, jakie musi spełniać hodowla pszczół. Istnieją jedynie ogólnie przyjęte zasady dotyczące dobrej współpracy z sąsiadami zamieszkującymi okolicę oraz przepisy Kodeksu Cywilnego. Regulują sprawy związane z wpływem Twojej pasieki na otoczenie. Ponadto, miejscowe samorządy mogą ustanowić własne propozycje warunków prawnych, które w takim przypadku bezwzględnie powinieneś wziąć pod uwagę.

Lokalizacja pasieki w świetle prawa

Według ogólnie przyjętych zasad, aby nie narażać mieszkańców okolic na pożądlenie oraz inne szkody, hodowlę pszczół należy umiejscowić w odpowiedniej odległości od okolicznych obiektów. Upewnij się więc, że nie zakładasz pasieki zbyt blisko budynków mieszkalnych czy szkoły. Ponieważ pszczoły są uznawane za zwierzęta gospodarskie, nie możesz hodować ich na balkonie i zasadniczo w centrum miasta (choć od tej reguły istnieją wyjątki, o których decyduje konkretna gmina). Ponadto, zaleca się ustawienie stałej przeszkody oddzielającej pasiekę, na przykład muru lub krzewów. Dzięki temu między innymi zminimalizujesz ryzyko wtargnięcia osób trzecich, które mogłyby zostać użądlone. Dodatkowo zawieś przed wejściem na teren tabliczkę informującą o obecności owadów.

Pamiętaj jednak o tym, aby dokładnie zapoznać się z zasadami, które mogą narzucać samorządy i stosować się do nich. Najważniejsze, aby hodowla pszczół nie była uciążliwa dla okolicznych mieszkańców ani nie stwarzała zagrożenia dla ich zdrowia - w przeciwnym razie mogą oni odnieść się do przepisów Kodeksu Cywilnego.

PIW, ubezpieczenie, zezwolenia na hodowlę pszczół

Jak już zostało wspomniane, posiadanie pasieki równa się posiadaniu zwierząt gospodarskich. Zatem zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych, zakładając pasiekę niezwłocznie zgłoś ją do Państwowego Inspektoratu Weterynaryjnego. Będzie bowiem musiała być poddawana regularnym kontrolom. Warunki prawne dotyczące hodowli pszczół uwzględniają również konieczność uzyskania odpowiedniego zezwolenia, w przypadku, gdy zamierzasz wprowadzać miód do sprzedaży. I nareszcie – ze względu na ryzyko konsekwencji cywilnoprawnych związanych z posiadaniem pasieki, wykup specjalną polisę OC. Poznałeś już najważniejsze zasady dotyczące założenia hodowli pszczół - możesz teraz przystąpić do wyboru najlepszego miejsca i kompletowania sprzętu!

Dane kontaktowe


PPHU PLAST-PRODUKT
Jerzy Wyrobek


ul. Trzciniec 8A
32-626 Jawiszowice


ulewyrobek@gmail.com


tel.: 507 053 975