close icon

Zaloguj się

MAM JUŻ KONTO W SKLEPIE

adres e-mail
hasło


Nie pamiętasz hasła?

Zarejestruj się

CHCĘ ZOSTAĆ UŻYTKOWNIKIEM SKLEPU
Aby zarejestrować się, wypełnij następujący formularz. Zapamiętamy wprowadzone dane, aby ułatwić Ci zakupy przez stronę internetową.
Imię *
Nazwisko *
Adres e-mail *
Hasło *
Powtórz hasło *
Przepisz kod z obrazka *
* Oświadczam, że zapoznałem się regulaminem i akceptuję jego warunki

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych oraz komunikację za pośrednictwem poczty elektronicznej w celach związanych z realizacją zamówień, zgodnie z "Ustawą o Ochronie danych Osobowych" z dnia 29.08.1997r (Dz. Ust. Nr 133 poz. 883)
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznejLokalizacja pasieki w świetle prawa

Pszczelarstwo można traktować jako pasję lub jako biznes. Niezależnie jednak od tego, czym jest dla nas prowadzenie pasieki, musimy pamiętać, że pszczoły to owady, które poza tym, że są dla ludzi bardzo pożyteczne, stanowią również potencjalne zagrożenie. To przede wszystkim z tego powodu każdy, kto planuje zajęcie się pszczelarstwem, musi respektować ściśle określone przepisy dotyczące lokalizacji pasieki.

Czy pszczelarz musi być właścicielem działki?

Kwestią podstawową jest to, na czyjej działce można ustawić ule. Choć może wydawać się to banalnością, warto o tym wspomnieć – pszczelarz może prowadzić pasiekę na terenie, który należy do niego. Czy jednak jest to koniecznością, od której nie ma odstępstw? Niekoniecznie. Zdarza się bowiem, że prowadzona przez kogoś pasieka mieści się na działce, której właścicielem jest ktoś inny. Nie będzie to złamaniem prawa, pod warunkiem, że pszczelarz posiada zgodę właściciela działki.

Wątpliwości lokalizacyjne dotyczą przede wszystkim pasiek umiejscowionych w miastach. Na terenach niezaludnionych pszczelarze nie mają zazwyczaj wielu zmartwień, właściciele pasiek miejskich borykają się jednak z większymi utrudnieniami.

Pasieki w mieście a bezpieczeństwo

Ule nie tylko powinny być rozstawione tak, by ryzyko kontaktu pszczół z osobami trzecimi było jak najmniejsze, ale – wg przepisów prawa – powinny one znajdować się co najmniej dziesięć metrów od mieszkań czy budynków gospodarskich, a także dróg publicznych, ogrodów i podwórzy. Warto pamiętać także o tym, że minimalna odległość pasieki od autostrady lub drogi szybkiego ruchu wynosi pięćdziesiąt metrów.

Powodów tych nakazów nietrudno się domyślić. Każdy pszczelarz musi pamiętać, że pszczoły są potencjalnym, mniejszym lub większym, zagrożeniem. Zamieszanie wywołane przez bardziej agresywne gatunki pszczół w takich miejscach jak autostrady mogą mieć poważne konsekwencje, dlatego ryzyko zetknięcia się owadów z osobami trzecimi powinno być zawsze ograniczone do minimum. To samo dotyczy placówek takich jak szkoły, przychodnie czy przedszkola – pasieki powinny znajdować się w odległości co najmniej stu pięćdziesięciu metrów od tych obiektów.

O czym jeszcze powinni pamiętać pszczelarze? W sytuacji, gdy nie da się zapobiec sąsiedztwu uli i wymienionych placówek, teren pasieki powinien być ogrodzony na pewną wysokość. Dodatkowo, przy wejściu na teren każdej pasieki powinny widnieć dane osobiste i kontakt do jej właściciela oraz informacja o zakazie wstępu dla osób nieupoważnionych. 

Dane kontaktowe


PPHU PLAST-PRODUKT
Jerzy Wyrobek


ul. Trzciniec 8A
32-626 Jawiszowice


ulewyrobek@gmail.com


tel.: 507 053 975