close icon

Zaloguj się

MAM JUŻ KONTO W SKLEPIE

adres e-mail
hasło


Nie pamiętasz hasła?

Zarejestruj się

CHCĘ ZOSTAĆ UŻYTKOWNIKIEM SKLEPU
Aby zarejestrować się, wypełnij następujący formularz. Zapamiętamy wprowadzone dane, aby ułatwić Ci zakupy przez stronę internetową.
Imię *
Nazwisko *
Adres e-mail *
Hasło *
Powtórz hasło *
Przepisz kod z obrazka *
* Oświadczam, że zapoznałem się regulaminem i akceptuję jego warunki

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych oraz komunikację za pośrednictwem poczty elektronicznej w celach związanych z realizacją zamówień, zgodnie z "Ustawą o Ochronie danych Osobowych" z dnia 29.08.1997r (Dz. Ust. Nr 133 poz. 883)
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznejJak zbudowany jest ul wielkopolski

Budowa ula wielkopolskiego

Zakładając własną pasiekę mamy dwa wyjścia: możemy albo zbudować ul samodzielnie, albo go kupić. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, niezależnie jednak od tego, ku której opcji się skłaniamy, warto wiedzieć, jak ul wielkopolski jest zbudowany. Wiedza taka może okazać się pomocna przy jego prawidłowym użytkowaniu oraz hodowli pszczół.

 

Dennice i ich funkcje

Dennica to jeden z najważniejszych elementów ula. Nie tylko ogranicza ona konstrukcję od spodu, ale też umożliwia regulowanie wielkości otworu wylotowego oraz przepływ powietrza. Możemy wyróżnić następujące dennice do modelu wielkopolskiego:
- do poławiania pyłku – jest to przegroda służąca do strącania pyłku, który opada na dno przez siatkę aluminiową,
- higieniczna – łatwa w czyszczeniu dennica jest podobna do dennicy do poławiania pyłku, nie zawiera jednak przegrody,

Dennice mają jeszcze jedną zaletę. Umożliwiają one kontrolę liczby pasożyta Varroa Destructor oraz pomagają zwalczyć warrozę, która spada na dno szuflady.

 

Pozostałe elementy

Ul wielkopolski ustawiony jest na metalowych lub drewnianych podstawkach. Przy ich wybieraniu należy zwrócić uwagę, czy są zakończone stopkami stabilizującymi – dzięki nim konstrukcja będzie stała stabilnie i nie będzie osiadała w podłożu.

Bezpośrednio na dennicy umieszczony jest korpus gniazdowy, czyli główna część ula. To tutaj znajdują się ramki gniazdowe i czerw. Nad korpusem mieści się natomiast nadstawka – część, w której pszczoły składają miód.

Cała konstrukcja przykryta jest dachem, który chroni całość przed czynnikami atmosferycznymi. Ważnymi elementami są również beleczki odstępnikowe, które pozwalają zachować prawidłowy odstęp między ramkami oraz wkładki wylotowe, dzięki którym można regulować wysokość i długość wylotu.


Dane kontaktowe


PPHU PLAST-PRODUKT
Jerzy Wyrobek


ul. Trzciniec 8A
32-626 Jawiszowice


ulewyrobek@gmail.com


tel.: 507 053 975