close icon

Zaloguj się

MAM JUŻ KONTO W SKLEPIE

adres e-mail
hasło


Nie pamiętasz hasła?

Zarejestruj się

CHCĘ ZOSTAĆ UŻYTKOWNIKIEM SKLEPU
Aby zarejestrować się, wypełnij następujący formularz. Zapamiętamy wprowadzone dane, aby ułatwić Ci zakupy przez stronę internetową.
Imię *
Nazwisko *
Adres e-mail *
Hasło *
Powtórz hasło *
Przepisz kod z obrazka *
* Oświadczam, że zapoznałem się regulaminem i akceptuję jego warunki

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych oraz komunikację za pośrednictwem poczty elektronicznej w celach związanych z realizacją zamówień, zgodnie z "Ustawą o Ochronie danych Osobowych" z dnia 29.08.1997r (Dz. Ust. Nr 133 poz. 883)
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na podany powyżej adres poczty elektronicznejJak przygotować się do pszczelarskiej wiosny?

Wiosna - czas odrodzenia, odzyskania sił witalnych i rozkwitania to również czas na uporządkowanie wielu spraw, również w pasiece. Zimowla jest trudnym okresem dla pszczół, ponieważ wiele z nich wtedy zostaje osłabionych niską temperaturą oraz w niektórych przypadkach nawet i głodem (kiedy bartnik jest mniej doświadczony), a także dotkniętych chorobami, takimi jak nosemoza. Po zimie trzeba ocenić stan pasieki, wyeliminować pozimowe nieprawidłowości i tym samym przygotować się do pszczelarskiej wiosny. Właściwy sezon trwa mniej więcej od marca do lipca, przy czym maj i czerwiec to miesiące, w których zbiera się miód. W lipcu i sierpniu już rozpoczyna się przygotowanie do kolejnej zimy, dlatego w latem warto zacząć podkarmiać owady syropem cukrowym.

Pierwszy oblot wiosenny

To zjawisko, podczas którego doświadczony bartnik może już bardzo dużo dowiedzieć się o kondycji pszczół i uzyskać odpowiedź na pytanie, jak się miewają po zimowli. Przykładowo, jeśli owady latają grupkami i drżą, może to wskazywać na nosemozę. Jeśli oblot zajmuje zbyt dużo czasu, mogą być bardzo osłabione, a jeśli nadmiernie rozpraszają się, to być może matka nie przezimowała.

Przegląd ula i pasieki

To najważniejszy element przygotowania, który można wykonać, kiedy temperatura powietrza osiąga minimum 15 stopni i nie ma deszczu ani wiatru. Trzeba zweryfikować, czy:

- w ulu znajdują się martwe pszczoły; jeśli rodzina się osypała, należy je wyciągnąć, a najlepiej również przenieść i zabezpieczyć cały ul, aby inne rodziny nie udały się do niego po zapasy i nie roznosiły w ten sposób chorób po całej pasiece (następnie trzeba go wyskrobać i zdezynfekować),
- owady są osłabione i głodują,
-w ulu znajduje się matka; jeśli nie, a także jeśli rodzina jest osłabiona, warto połączyć ją z inną rodziną dla jej wzmocnienia i wyrównania sił w pasiece (nie należy łączyć chorych rodzin ze zdrowymi!),
- matka w rodzinie czerwi; bartnik może bowiem określić jej kondycję analizując stan czerwia.

A jak przygotować ul na wiosnę?

W ramach przygotowań należy również zając się ulami. Trzeba sprawdzić, ile każdy ma zapasów pokarmu oraz wody, a także dostosować wielkość obecnego gniazda do ula. Ponadto, należy zająć się pracami porządkowymi, czyli usunąć osyp zimowy (martwe pszczoły) i ocieplić gniazdo.

Dane kontaktowe


PPHU PLAST-PRODUKT
Jerzy Wyrobek


ul. Trzciniec 8A
32-626 Jawiszowice


ulewyrobek@gmail.com


tel.: 507 053 975